Chov v naší chovatelské stanici - Breeding philosophy

Zdraví našich štěňátek

Rodinné novinky

Naší chovatelskou filozofíí je chovat samojedy zdravé, s vynikající vyrovnanou přátelskou, temeperamentní a veselou povahou. Samojedy, kteří budou rozdávat radost svým rodinkám a budou činit šťastnými všechny, kteří o to budou stát.

Naši samojedi nejsou rodinní psi, ale jsou to členové rodiny. Snažíme se, aby samojed z naší CHS byl od narození ve styku s člověkem a dětmi, a tím se utvářela jeho povaha a vztah k člověku. Snažíme se, aby naši samojedi byli nejen rodinnými mazlíčky, ale také aby díky své zdravotní kondici byli schopni obstát jako psi zápřahoví a sportovní. Samojedi žijí společně s námi, v naší domácnosti, jsou součástí naší rodiny. Naši samojedi se setkávají se spoustou dětí i dospělých, kteří je chodí navštěvovat, nosí jim pamlsky a hrají si s nimi. Na procházky chodíme do okolní přírody, v létě provádíme plavecké kurzy v blízkém rybníku, a v zimě se věnujeme sáňovým a bobovým sportům, kdy naši samojedi tahají našeho Nikoláska na saních a bobech.

Xaver, Beauty, Niky Xaver, Renata Beauty, Xaver, Laďa Angie, Laďa

Kromě zdraví je pro nás důležitá i povaha. Samojed je primitivní, přirozené plemeno, a i my se snažíme toto přirozené přírodní prostředí samojedům vytvořit. Naši samojedi jsou vychováváni v rodině, tzn. jsou volně na zahradě, k dispozici mají zatravněný výběh 1000m2, na noc jsou v kotcích, které jsou vyzdobeny obrázky a fotkami. Do domku mají neomezený přístup, vždy, když se jim zachce být s námi, anebo když se nám zasteskne po huňaté psí srsti a vesele jiskřících očích.

Naši samojedi jsou krmeni kvalitním krmivem, štěňata dostávají vitamíny pro podporu růstu a vývoje kostry, kloubů a zubů. Naším cílem je vychovávat zdravá štěňátka. Naši psi jsou celoročně již pět let krmeni kvalitními kanadskými granulemi First Mate, do kterých dle potřeby přidáváme vitamíny (Beaphar, Fitmin, Gelacan), jsou pravidelně po půl roce odčervováni. Fenky jsou navíc odčervovány před plánovaným krytím a před porodem. Očkováni jsou vakcínou proti viru parvovirozy, psinky, inf. hepatitidy, inf. laryngotracheitidy a parainfluenzy a samozřejmě proti leptospiroze a vzteklině. Štěňátka jsou poprvé odčervována ve 14 dnech pastou Banminth, poté každých 14 dní tabletami. Během březosti fenkám přidáváme do stravy Gelacan Plus Baby nebo Fitmin na klouby, pro správný vývoj kostry a kloubů štěňat. Po odstavu štěňátek tyto přípravky podáváme i jim.

Snažíme se o maximální socializaci našich štěňátek. Porodnici máme doma, kde pod naším dohledem probíhá porod. Fenkám se dostává absolutního klidu. Samotný porod necháváme na fenkách, tak jak je to pro ně přirozené. Štěňátkům se od nás dostává maximální péče 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.

Do 4-5 týdnů štěňátka pobývají s námi doma, potom se stěhují i s fenkou do svého venkovního výběhu, ten je od okolního výběhu oddělen, aby fenka a štěňátka nebyla rušena jinými samojedy. Štěňátka denně pouštíme mezi ostatní samojedy, aby si zvykala na život ve smečce, tak jak je to pro ně přirozené i v přírodě. Denně je vážíme, pravidelně odčervujeme, očkujeme. Také je několikrát denně do jejich menšího výběhu chodí navštěvovat náš malý 7 letý veterinář Nikolásek. Hraje si s nimi, krmí je a učí je podávat packu. A jelikož se naše smečka rozrostla o člověčí miminko Matiáska, těšíme se, až také on bude moct učit naše samojedy "slušnému chování"

Štěňátka od nás jdou do rodin, které pečlivě vybíráme, a se kterými udržujeme stálý kontakt. Pravidelně se na samojedy od nás informujeme, zda jsou zdraví, jakou mají povahu. Od novým majitelů pravidelně dostáváme fotografie a dopisy, ve kterých popisují jakou obrovskou radost jim jejich samojed do života přináší.

Otcové našich štěňátek jsou pečlivě vybíráni. Je nutné, aby měli absolutně nekonfliktní povahu, byli zdraví (včetně jejich předků). Klademe důraz na vynikající výsledky vyšetření kyčelních kloubů (max. DKK 1/1) a na negativní vyšetření očního pozadí na veškeré dědičné oční choroby.

Snowmist Charming Clown  Cabaka's Yacker of McCoy Xaver Jamamba Skyper Prince di Casa Kaly

Naše štěňátka jsou určena nejen pro páníčky se zájmem o chov a výstavy, o sport, ale samozřejmě domů si je mohou odvézt i ti, kteří chtějí mít samojedího kamaráda jen tak pro radost a na mazlení. S uchovněním i vystavováním rádi pomůžeme popř. poradíme. Nejdůležitější však je, aby štěňátka našla hodné a milující páníčky. Snažíme se chovat zdravé samojedy s vyrovnanou samojedí povahou. Štěňátka z našeho chovu a štěňátka po našem Xaverovi jsou nejen úspěšní na výstavách, pracují v zápřahu, ale především (a na tom nám záleží nejvíce) jsou to věrní členové svých nových rodin, kterým rozdávají lásku, radost a obšťastňují je svým nikdy nemizícím nádherným úsměvem.

Alba Arabella Vidnavská záře Cayl Vidnavská záře + Xaver Jamamba Colin Vidnavská záře  Dave of Angie Vidnavská záře

S novými páníčky našich štěňátek udržujeme kontakt. Setkání na nejrůznějších Klubových akcích, Samojedích táborech a jiných samojedích setkání, nebo prostřednictvím dopisů s fotografiemi. Zajímá nás nejen to, jaká štěňátka budou v dospělosti (zdraví, povaha, exteriér), ale i to, jak se jim daří, jestli jsou ve svém novém domově spokojené a šťastné a samozřejmě, jestli jsou noví majitelé spokojeni s našimi štěňátky.

Děkujeme všem majitelům a páníčkům samojedů z Vidnavské záře za jejich láskyplnou a oddanou péči pro naše štěňátka !!! DÍKY !!!

DeeJay of  Angie Vidnavská záře

Doreen of Angie Vidnavská záře

Enngi O'Shakira Vidnavská záře + Abrahám Vidnavská záře

Excalibur Xaver Vidnavská záře

El Fido O'Xaver + Finn O'skyper + Coda Vidnavská záře

Jestli se rozhodnete pro naše štěňátka a dovezete si je domů, přejeme si, aby Vám dělala jen samou radost a málo starostí, a našim štěňátkům zase přejeme hodné a trpělivé páníčky, aby nepoznala samotu, protože samojed je velmi společenský a mazlivý pejsek, a aby se jim v novém domově moc a moc líbilo.